Edebiyatçilar Dernegi


İçeriğe git

2009 - 2011 Dönem Calismalari

HakkımızdaEDEBİYATÇILAR DERNEĞİ'NİN 22 Şubat 2009-30 Ocak 2011 DÖNEMİ ÇALIŞMA RAPORU

22 Şubat 2009 tarihinde gerçekleştirilen 15. Olağan Genel Kurul'da seçilen Genel Yönetim Kurulu, oluşturduğu Yürütme Kurulu ile iki yıldır sıkı bir işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürmüştür. Bu süreçte en önemli üzüntümüz 18 Aralık 2009 tarihinde Genel Yönetim Kurulu üyemiz, arkadaşımız sevgili Selma Ağabeyoğlu'nu ve daha sonra 15 Kasım 2010 tarihinde Onur Kurulu üyemiz, ağabeyimiz sevgili Sururi Baykal'ı kaybetmek olmuştur. Kendilerini saygı ve rahmetle anıyoruz.
Aşağıda etkinliklerin dökümünde de görüleceği gibi Edebiyatçılar Derneği iki yıldır yurdumuzun çeşitli bölgelerinde edebiyatı gündemde tutmaya çalışmıştır. Öte yandan örneğin Datça'da olduğu gibi; daha önce yapılan kimi festivallerin bıraktığı olumsuz imajı da silerek yöre halkını edebiyat ve edebiyatçıyla yeniden barıştırmıştır. Gerçekleştirilen etkinliklere öncelikle üyemiz olan birçok edebiyatçı ve edebiyatla da uğraşan gazeteci davet edilmiş ve aktif katılımları sağlanmıştır. Bu bağlamda yine birçok üyemizin ve temsilcilerimizin önerileri değerlendirilmiştir.
Aynı zamanda; üyelerimizin tanışması ve kaynaşması esas alınarak, Ankara'da yılda iki kez olmak üzere düzenlediğimiz Dayanışma Kokteyllerinde de öneri ve eleştirileri paylaşma imkânı olmuş ve bu buluşmalar amacına ulaşmıştır.
Ayrıca, dernek genel merkezini Çankaya Belediyesi'nin malzeme desteği ile boya ve badana yaptırılmıştır.
Her şeye rağmen oldukça verimli bir dönem geçirdiğimizi söyleyebiliriz.
Kısaca; 22 Şubat 2009 - 30 Ocak 2011 döneminde, gerek doğrudan genel merkezimizin organize ettiği gerekse çeşitli illerdeki temsilcilerimiz aracılığıyla, geniş katılımlı etkinlikler sergilendi. Edebiyatçılar Derneği'nin bu iki yıllık sürede gerçekleştirdiği etkinlikleri şu başlıklar altında sıralayabiliriz:

1- Dünya Öykü Günü Kutlamaları
2- Dünya Şiir Günü Kutlamaları
3- Diğer Kurumlarla ve Kuruluşlarla Etkinlikler
4- Yaratıcı Yazarlık Atölyesi
5- İletişimin Güçlendirilmesine Yönelik Çalışma
6- Dayanışma Kokteylleri

KATKI SUNDUĞUMUZ ETKİNLİKLER

1- Fakir Baykurt'u Andık
2- Uğur Mumcu Adalet ve Demokrasi Haftası
3- Abdullah Baştürk İşçi Edebiyatı Yarışması
4- Madenci Öyküleri Yarışması

GENEL MERKEZ VE TEMSİLCİLİKLERİMİZDEKİ ETKİNLİKLER

1- Ankara Etkinlikleri
2- Antalya Temsilciliğimiz
3- Bursa Temsilciliğimiz,
4- Çukurova (Adana, Mersin) Temsilciliğimiz
5- Diyarbakır Temsilciliğimiz,
6- Eskişehir Temsilciliğimiz,
7- İstanbul Temsilciliğimiz
8- İzmir Temsilciliğimiz,
9- Muğla Temsilciliğimiz

ULUSLARARASI ETKİNLİKLERİMİZ

1- Dernek Başkanımız Tahran'da
2- 5. Rakka (Suriye) Şiir Festivali
3- İranlı Yazarlarla Görüşme
4- Edebiyatçılar Derneği Avrupa Yazarlar Birliğine Katılıyor
5- Küba Heyeti derneğimizi Ziyaret Etti
6- Türk yazarları Suriye Roman Etkinliğinde
7- Suriyeli Yazarlar "Komşu Edebiyatı Buluşması" Etkinliği İçin Ankara'da
8- Arap Yazarlar Birliği ile 2008 - 2010 Yıllarını Kapsayan Kültür Antlaşması

YAZAR HAKLARININ SAVUNULMASI VE YAZARLARLA DAYANIŞMA

Ataol Behramoğlu ile dayanışma ve basın açıklaması

Şimdi de derneğimizin bütün bu başlıklar altında yapmış olduğu çalışmaları, yer ve tarih sıralamasına göre ele alacağız.

ANKARA ETKİNLİKLERİ

Ankara etkinliklerimiz için en başta söylenmesi gereken şey yoğun bir "yaratıcı yazarlık atölyesi" çalışması yapmış olduğumuzdur. 2 yıllık süreç içerisinde toplam 5 dönem atölye faaliyeti düzenlendi. 10-15 kişilik katılımcılarla süren çalışmalara birçok değerli şair, öykücü ve romancı üyemiz görev aldı. Her dönem sonunda da katılımcıları bire rkatılım belgesi ile uğurladık. Atölye faaliyetimizden 50'den fazla katılımcı yararlanmış oldu.
Son 2 yılda Ankara'da yaptığımız faaliyetler içerisinde vurgulamak istediğimiz diğer bir etkinlik alanı ise yazarları daha genç okuyucularla buluşturmak için şiir ve öykü günlerini liselerde kutlamamızdır. 14 Şubat Dünya öykü Günü'nü "Öyküler Kardeştir" başlığı altında Gölbaşı Anadolu Meslek, Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde düzenlenen etkinlikle kutladık. Görev verdiğimiz değerli öykücülerimiz hem kendi öykülerinden örnekler verme, hem de genç okuyucularla sohbet etme olanağı buldular. Yine aynı okulda 21 Mart Dünya Şiir Günü kutlaması da yapıldı. Kemal Özer'in kaleme aldığı bildirinin okunmasının ardından şairlerimiz şiirlerinden örnekler sundular. 21 Mart 2009 şiir etkinliklerimiz bununla sınırlı değildi. Bazı kitabevi ve kafelerde derneğimizin düzenlediği buluşmalarda birçok şairin katılımıyla paneller ve şiir akşamları düzenlendi. Aynı gün Eylül Kafe'de düzenlenen şiir akşamına ondan fazla şair katıldı. Şiir etkinliklerimizin sadece 21 Mart günüyle sınırlı olduğu düşünülmesin. 27 Ocak 2010 Çarşamba günü, Uğur Mumcu anısına düzenlenen, "17. Adalet ve Demokrasi Haftasında" da, 18 Aralık 2009 tarihinde kaybettiğimiz şair, Genel Yönetim Kurulu üyemiz Selma Ağabeyoğlu anısına şiirler seslendirildi. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezindeki etkinliğe katılan şairler Ağabeyoğlu'ndan seçtikleri birer şiirle anmayı gerçekleştirdiler.
Bu dönem başka anma etkinliklerine de katıldık. Ölümünün 10. Yıldönümünde Köy Enstitülü Yazar, Şair, Öğretmen Örgütü Önderi Fakir BAYKURT, 10 Ekim 2009 Cumartesi günü Petrol İş Sendikası Ankara Şubesi Konferans Salonunda, yakınları, çalışma arkadaşları ve yazar dostlarının katılımıyla anıldı. Diğer bir anma etkinliğimiz ise "ABDULLAH BAŞTÜRK'Ü ANMA VE 7. YIL İŞÇİ EDEBİYATI YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ" idi. Törende, ödül alan yazarlarımız, konuşmalarıyla hem Baştürk'ü anma hem de eserlerini tanıtma olanağı buldular. Arif BERBEROĞLU, "ZİNCİR İZLERİ" (şiir), Vecdi ÇIRACIOĞLU, "GLADYATÖR - METİN KURT" (yaşamöyküsü), Celal İLHAN, "GREVDEN DÖNENİN!" (anı) eserleriyle ödüle değer bulunmuşlardı.
Sonuçlanan üç yarışmadan daha söz etmeliyiz. Birincisi, Maden Mühendisleri Odası ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz "Madenci Öyküleri Yarışması"dır. Daha sonra bu yarışmaya katılan öykülerden yapılan bir seçme, üyemiz Tekgül Arı'nın sunumuyla, Maden Mühendisleri Odası tarafından "MADENCİ ÖYKÜLERİ: ÇIĞLIK" adıyla kitap olarak yayınlandı. Diğer yarışma ise 'Çocukların ve Gençlerin Cumhuriyeti' adı altında, Derneğimiz ile Cumhuriyet Gazetesi işbirliği içerisinde düzenlendi. Öykü ve şiir dalında ödül alan çocuklara ve gençlere ödülleri, 19 Mayıs 2009 Salı günü, Cumhuriyet Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir törenle verildi.
2009 yılında "Demiryol Meslek Okulu Mezunları Derneği" tarafından, Edebiyatçılar Derneği'nin desteğiyle ilki gerçekleştirilen, konusu "Demiryolu, Tren, İstasyon" olan, "BEHİÇ ERKİN ÖYKÜ YARIŞMASI" 2010 yılında tekrarlandı. Sonuçlar yakın bir tarihte açıklanacak.
2009 yılı içerisinde derneğimiz davet üzerine Cumhurbaşkanlığına çıktı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, 03 Mayıs 2009 Pazar günü, genel merkezleri Ankara'da olan Yazar Örgütü temsilcilerini ve Ankaralı yazarları, Çankaya Köşküne kahvaltıya davet etti. Davetliler arasında yer alan Genel Başkanımız Gökhan Cengizhan, Cumhurbaşkanlığı Köşkünde gerçekleşen kahvaltı programına katıldı. Yirmi beş kişinin yer aldığı kahvaltıda, Edebiyatçılar Derneği'nin eski başkan ve yöneticileri de bulundular.
Genel Merkezimizde, üyelerimizle ve dostlarımızla buluşmak, birbirimizi daha iyi tanımak, daha iyi anlamak ve güzel anlar yaşamak amacıyla, imece usulüyle "Dayanışma Kokteyli" adı altında yılda 2 kez yemekli toplantı düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu bu toplantıların yeni dönemde de sürdürülmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz.

ANTAKYA ETKİNLİKLERİ

14 Şubat Dünya Öykü Günü, Edebiyatçılar Derneği Antakya temsilciliği, Antakya Kent Akademisi, Dar Sokak dergisi işbirliği ile Antakya'da, Sergüzeşt Kafe'de kutlandı. Etkinliğe, Tahsin Halebi (Filistinli Gazeteciler ve Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı), Muhsin Boz, Behice El İdlibi (Suriye), Ali Özhan Özgün katıldılar.

BURSA ETKİNLİKLERİ

Derneğimizin de katkılarıyla, 2009 yılı itibariyle artık Dünya Öykü Günü, Bursa'ya da taşınmış oldu. Bursa Yazın ve Sanat Derneği (BUYAZ) ve Bursa Eğitim Hizmetlerini Geliştirme Derneği'nin öncülüğünde, Bursa Çağdaş Eğitim Kooperatifi, Dil Derneği Bursa Temsilciliği, Edebiyatçılar Derneği, Bursa Çağdaş Hukukçular Derneği ve Alp Kültür Merkezi'nin katlılarıyla düzenlenen I. BURSA ÖYKÜ GÜNLERİ, 14-15 Şubat 2009 tarihlerinde yapıldı. Yaklaşık 20 öykücünün katıldığı ve iki gün süren etkinlik geniş katılım ve ilgiyle izlendi.
Derneğimizin Bursa etkinlikleri, Bursa kitap fuarına etkin katılımlarımızla devam etti. 7. ve 8. Kitap fuarlarına oldukça ilgi çeken panel, söyleşi ve dinletilerle katıldık. Bursa 7. Kitap fuarına, "Çocuk Edebiyatı", "Anadolu'da Edebiyat ve Bursa", "Kapak, İsim ve Satış Üçgeni" başlıklı panel ve söyleşilerle katıldık. Bursa 8. Kitap Fuarı'nda ise, Edebiyatçılar Derneği adına iki önemli etkinlik gerçekleştirdik:

1-İPEKYOLUNDA ŞİİR MOLASI 2-NAZIM'A BURSA'DA YER AÇIN

"İPEKYOLUNDA ŞİİR MOLASI" başlıklı etkinliği Bursalı yazarlardan Aysel Karaca yönetti. Etkinliğe, Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan'dan başka şu isimler katıldı: Nuri Demirci, Hilmi Haşal, Cüneyt Özkurnaz, Halime Yıldız, Süreyya Güven, Güney Özkılınç, Coşkun Karabulut, Muharrem Sönmez, Hüsam Kurt ve Halide Yıldırım. Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin, Bursalı şiir severlerin, fuardaki şair ve yazarların büyük ilgi gösterdiği etkinlikte salon doldu. "İPEKYOLUNDA ŞİİR MOLASI", Bursa 8. Kitap Fuarı'nda salonu dolan birkaç etkinlikten biri olarak Bursa'nın belleğinde yer etti.
"NAZIM'A BURSA'DA YER AÇIN!" başlıklı ikinci etkinlikte Edebiyatçılar Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Temsilcisi Şaban Akbaba'nın yönettiği etkinliğe, Bursa'nın tanınmış gazetecisi Hacı Tonak, Bursa'nın ciddi tarihçilerinden Raif Kaplanoğlu ve Nazım araştırmacısı, şair Güney Özkılınç konuşmacı olarak katıldı. Etkinlik, Bursa Yazın ve Sanat Derneği'nin aynı başlıklı kampanyasının bir halkası olarak fuarda yer aldı. Yaşamının yaklaşık on bir yılını Bursa Cezaevinde geçiren, bütün dünya dillerine çevrilen en güzel şiirlerini burada yazan Nazım adına Bursa'da, Nazım Kültür-Sanat Evi ya da Nazım Müzesi vb önemli mekânların oluşturulması için ortam hazırlamak amacıyla gerçekleştirilen kampanya, Edebiyatçılar Derneği'nin de destek vermesiyle daha bir anlam kazandı. İyi bir katılımın olduğu etkinlik, soru - yanıt bölümünde çok daha ilgi çekici hale geldi. Etkinlikte Nazım'a ve kampanyaya dair önemli açılımlar sağlandı, öneriler geliştirildi, Nazım severlerin soruları doyurucu yanıtlar buldu.
9 -11 Nisan 2010 tarihlerinde, "Gemlik'e Doğru Zeytin Dalı Edebiyat Günler" adıyla, derneğimizin de katkılarıyla Gemlik'te, BUYAZ tarafından düzenlenen diğer bir önemli etkinlik, Bursa'da ses getirdi.

ÇUKUROVA ETKİNLİKLERİ

İki yıldır derneğimiz düzenli olarak Adana Kitap Fuarına katılarak hem o bölgede yaşayan üyelerimizin hem de fuara başka şehirlerden katılmak isteyen edebiyatçılarımızın arzuları doğrultusunda paneller, söyleşiler ve imza günü etkinlikleri düzenlemektedir. Yine derneğimiz, fuar kapsamında Adana'ya gelen şairleri, lise edebiyat kulüpleriyle yapılan işbirliğiyle öğrencilerle buluşturmaktadır.
Derneğimiz, 14 Şubat Öykü Günü'nü, temsilciliğimizin bulunduğu her kente yaymış durumda. Bunlardan birisi de, 14 ŞUBAT 2009'da, İçel Sanat Kulübü salonunda gerçekleştirdiğimiz öykücü-okuyucu buluşmasıdır.

DİYARBAKIR ETKİNLİKLERİ

14 Şubat Dünya Öykü günü kutlamasının 7.si birçok şehirde olduğu gibi Diyarbakır'da da, Edebiyatçılar Derneği Diyarbakır Temsilciliği öncülüğünde yapıldı. Eğitim-Sen salonunda, İki dilli Kürtçe - Türkçe olarak düzenlenen öykü günü; "Öykü biraz da tarihtir bu coğrafyada" sloganı ile gerçekleşti. Dünya Öykü Günü kutlamasının yöneticiliğini Şair Arjen Arî yaptı. Arjen Arî'nin sunumunun ardından öykü yazarları, sunumları ile birlikte öykü okumaları da yaptılar. Diyarbakır 7. Dünya Öykü Günü Kutlama programına; Uluslararası PEN Yazarlar Örgütü Türkiye Merkezi ve Diyarbakır Temsilciliği, Kürt Yazarlar Derneği, Diyarbakır Kürt Enstitüsü, Lis Yayınevi ve ev sahibi olarak Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi katkı sunup, desteklediler.

ESKİŞEHİR ETKİNLİKLERİ

Son iki yıldır EGEV Edebiyat Kulübü ile derneğimizin Eskişehir temsilciliği bir dizi söyleşi ve panel düzenledi. Tarih ve konu başlıklarını şöyle sıralayabiliriz. 29 Nisan 2010 tarihinde, "Genç Kuşağın Edebiyata Bakış Açısı", 09 Şubat 2010 tarihinde "Kurmaca Gerçeklik" ve 04 Şubat 2010 tarihinde de "Kurmaca Metne Yaklaşımda Okur ile Yazar Farklılığı" ve "Sadık Aslankara Öykücülüğü" konulu etkinlikler gerçekleştirildi.

İSTANBUL ETKİNLİKLERİ

İstanbul etkinliklerimiz içerisinde en önce şu başlığı atmalıyız: 1 Mayıs'ta Taksim'e çıktık! "Edebiyat emek ürünüdür" diyen yazar örgütleri, 1 Mayıs'ı, İstanbul Taksim'de kutladı. İstanbul'da DİSK ile birlikte davranma kararı alan Türkiye PEN Merkezi, TYS ve Edebiyatçılar Derneği, geçen yıl oluşturdukları 1 Mayıs Komitesi ile Taksim'de temsil edildiler. Yazarlar, Taksim'e girene kadar üç kere gaz bombası saldırısına maruz kaldılar. Katılımcılar: Leylâ Erbil, Yılmaz Onay, Latife Tekin, Halil İbrahim Özcan, Mustafa Köz, Metin Cengiz, Zeki Coşkun, Salih Aydemir, Kaan Arslanoğlu, Yaşar Bodur, Onur Behramoğlu, Efe Duyan, Birgül Oğuz, Cengiz Kılçer, Oğuz Özdem,Yaşar Miraç, Necmiye Alpay ve Tarık Günersel'den oluşuyordu.
2 yıldır derneğimiz İstanbul Kitap Fuarına geniş bir üye dağılımı ve değişik konu ve tartışma başlıkları altında düzenlediği panellerle katıldı. Özellikle yayınevlerinin kitap basım tarihlerini fuarlara göre düzenlediği için derneğimiz de eseri yeni çıkan üyelerimize imza günleri düzenleme konusunda olanak yaratmaya çalıştı. İstanbul dışında yaşayan üyelerimizi buradaki okuyucularıyla buluşturma gayreti sundu.

İZMİR ETKİNLİKLERİ

Son iki yıllık dönem boyunca İzmir'de de epeyce etkinlik gerçekleştirdik. Gerek düzenlediğimiz Öykü Günlerinde (8. Ve 9. Öykü Günleri), gerek İzmir Kitap Fuarlarında (14. Ve 15. Kitap Fuarları) çok sayıda üyemiz yer alma olanağını buldu. Kitap fuarları özellikle şairlerin yoğun katılımıyla geçti. Düzenlediğimiz panellerde de şiir üzerine kuramsal tartışmalar yürütüldü. Öykü günleri için Konak Belediyesi ve Ege Kültür Vakfıyla işbirliği içerisinde çalıştık. İzmir'de ilk defa başlattığımız çalışmalarımız da oldu. Bunlardan biri, Manisa ve İzmir'de gerçekleştirdiğimiz, "Ölümünün 20. yılında "Aylak Adam ve Anayurt Oteli yazarı Yusuf Atılgan'ı anıyoruz" başlıklı etkinliğimizdi. Manisa Kültür Sanat Kurumu'nun işbirliğiyle düzenlediğimiz bu etkinliğimiz 3 gün sürdü.
Bilindiği gibi, İZMİR ÖYKÜ GÜNLERİ, öncelikle, edebiyatımız içinde öykücülüğümüzün yerini belirginleştirmeyi hedefliyor; öyküyü, başat ve baskın bir yazınsal tür olarak öne çıkarıyor. Bu yönüyle, İZMİR ÖYKÜ GÜNLERİ, ülkemizde üretilen edebiyata, öyküyü önceleyerek yön verme çabasındaki, kapsayıcı ve sorgulayıcı bir etkinlik biçimidir. Sekiz yıldan bu yana, ülke edebiyatı içindeki hemen her eğilimden yazarın kendini özgürce temsil edebildiği, çok sesli, demokratik ve bağımsız bir edebiyat platformudur.
4-5 ARALIK 2009 tarihlerinde 1. REŞAT NURİ GÜNTEKİN EDEBİYAT GÜNLERİ'ni başlattık. Karabağlar Belediyesi ile Derneğimizin İzmir temsilciliğinin hazırladığı bu etkinlik, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının ölümsüz romanlarının yazarı ve bir dönem Karabağlar'da yaşayan Reşat Nuri GÜNTEKİN'in adı ve eserleri etrafında edebiyatımıza bir canlılık kattı. Özellikle roman, öykü ve dönem ilişkisi üzerine yapılan panellerin ilgiyle izlenmesi etkinliğin ne denli gerekli olduğunu gösterdi.
10 - 11 Aralık 2010'da, II. Reşat Nuri Güntekin Edebiyat Günleri yapıldı ve ilki kadar geniş ilgi gördü.
25 Aralık 2009 Cuma günü, yine bir ilk olan "Karikatür ve Felsefe Günleri" başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Derneğimiz tarafından düzenlenen bu etkinlikte, karikatür ve felsefenin yanı sıra, çocuklara ve gençlere yönelik, öykü ve şiir atölyeleri de yapıldı. Etkinliklerle karikatürün felsefe, bilim, eğitim ve edebiyat gibi farklı alanlarla bağlantısı kurularak yeni ve özgür fikirlerin ortaya çıkarılması hedeflendi.

MUĞLA ETKİNLİKLERİ

Muğla Üniversitesi, Akyaka Belediyesi, Edebiyatçılar Derneği ve Türkiye PEN Merkezinin birlikte düzenledikleri, onur konuğu olarak LEYLA ERBİL'in seçildiği 4. AKYAKA ULUSLARARASI EDEBİYAT GÜNLERİ, 22 - 24 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bir çok akademisyenin bildirileriyle katıldığı etkinlikte 30'a yakın şair, romancı ve öykücümüz de yer aldı. Ayrıca yurtdışından katılımcılarda hazır bulundular.
İki yıldır Datça Belediyesi ile uyumlu bir işbirliği içerisinde olan derneğimiz, her yıl, Ağustos ayı içerisinde, DATÇA EDEBİYAT GÜNLERİ'ni düzenlemektedir. İlkini, 12-14 Ağustos 2009'da, ikincisini ise 12-14 Ağustos 2010'da gerçekleştirdiğimiz Datça Edebiyat Günleri, geleneksel hale getirilerek sürdürülüyor.
Bilindiği gibi Datça, aynı zamanda değerli şairimiz Can Yücel'in uzun süre yaşadığı, şimdi de anıt mezarının bulunduğu bir beldemiz. Datça Edebiyat Günleri aynı zamanda Can Yücel'i anma etkinliği anlamını da taşımaktadır. Ancak bizden önce düzenlenen etkinlikler ne yazık ki çeşitli olumsuzluklarla anılır hale gelmiş durumdaydı. Bu etkinliklerdeki olumsuzluklar yöre sakinlerinin ikili bir öfke geliştirmelerine neden olmuştu. Edebiyat, sanat etkinliklerini taşkınlık olarak görüp katılmadıkları gibi bütün bunlara neden olarak Can Yücel ve ailesini görmekte idiler. Derneğimizin iki yıldır düzenlediği etkinliklerden sonra, yöre sakinlerinin ifadeleriyle, "Datçalılar yeniden Can Yücel ailesi ve edebiyatla barış"mış oldu.

ULUSLAR ARASI ETKİNLİKLER

Geçtiğimiz 2 yıllık süreç içerisinde derneğimizin uluslararası etkinlikleri içerisinde doğu komşularımızla geliştirdiğimiz işbirliği ve yakınlaşma, uzun vadede verimli sonuçlar doğuracaktır. Kısa vadede ise bu uzak 'yakın komşularımız' ile edebi tanışıklığımızı sağlayacaktır. Gerçekten de en yakın komşularımızın edebi eserlerini batı ülkeleri ve dilleri aracılığıyla öğrenir durumdayız. Arap ülkelerine ait birçok eser hala batı dilleri aracılığıyla dilimize çevrilmektedir. Bu bakımdan son birkaç dönemdir doğu ve güney komşularımızla kurup geliştirdiğimiz bağlantılar azımsanmayacak öneme sahiptir. Son yıllarda sadece doğu ve güney komşularımızla sınırlı bağlar geliştirmedik. Artık Avrupa'ya da açılmış durumdayız. Ayrıntısını aktaracağız. Ama öncelikle bir siyasal protesto yolculuğumuzu yorumlayalım.
21 Ocak 2009 Çarşamba günü, Antakya'dan Suriye'ye giriş yapan heyetimiz "YAZAR ÖRGÜTLERİ SURİYE YOLUNDA..." sloganıyla hareket ederek İsrail'i protesto etti. Amacımızı şöyle açıklamıştık. "Bizler, Türkiyeli aydın, yazar ve edebiyatçılar olarak, iki ulusal örgütümüz, Türkiye PEN Merkezi ve Türkiye Edebiyatçılar Derneği öncülüğünde, İsrail devletinin Filistin'e ve Gazze'ye saldırısını protesto etmek ve Filistin halkıyla dayanışmak amacıyla, Suriye'ye gidiyoruz."
Heyette yer alan yazar örgütleri temsilciler şu isimlerden oluşuyordu:
Gökhan Cengizhan (Türkiye Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı)
Sabri Kuşkonmaz (Türkiye PEN Merkezi Genel Sekreteri)
Mustafa Köz (Türkiye Yazarlar Sendikası 2. Başkanı)
Halil İbrahim Özcan (Türkiye PEN Merkezi Hapisteki Yazarlar KomitesiBaşkanı)
Murat Altunöz (Türkiye Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilcisi)
Bereket Kar (Türkiye Edebiyatçılar Derneği Heyet Sorumlusu)
Heyette yer alan kitle örgütleri de şöyleydi:
Türk Tabipler Birliği, Eğitim-Sen, İHD, SES, Barış Meclisi, Halkevleri, PSAD

Dernek başkanımız Gökhan Cengizhan Tahran'da.

Genel Başkanımız Gökhan Cengizhan, İran'ın Tahran kentinde düzenlenen olan "Filistin'i Himaye" konulu uluslararası konferansa, Edebiyatçılar Derneği adına katılmak üzere Tahran'a gitti. 4-5 Mart 2009 tarihlerinde, açılışını, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ahmedi Nejat'ın yaptığı konferans, "Direnişin odağı Filistin'i himaye; Cinayet kurbanı Gazze" adıyla, dördüncü kez düzenlendi. Dünya ülkeleri parlamento meclis başkanları, milletvekilleri, siyaset, bilim, din, kültür dünyasının önde gelen kişiliklerinin çağrılı olduğu konferansa, genel başkanımız Gökhan Cengizhan, ismen davet edildi. Gökhan Cengizhan, konferansta, "Direniş Kültürü" konulu bir bildiri sundu.

5. Rakka (Suriye) Şiir Festivali

14 -16 Nisan 2009 tarihleri arasında, Suriye'nin Rakka kentinde yapılan 5. Rakka Uluslararası Şiir Festivali'ne, üyelerimiz Metin Turan, Ayten Mutlu ve Bereket Kar'dan oluşan bir heyet katıldı. Bu festivale, Edebiyatçılar Derneği adına, daha önce, Hüseyin Ferhad, Süreyya Filiz, Ayşegül Tercan, Adil Okay ve Bereket Kar (heyet sorumlusu) katılmıştı.

İRANLI YAZARLARLA GÖRÜŞME

27 Mart 2009 Cuma günü, Edebiyatçılar Derneği Genel Merkezinde, 3. Ankara Kitap Fuarı Kapsamında ülkemize gelen İranlı yazarlarla bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmeye, İranlı yazarlar, İbrahim Hasan Beigi (Ankara Kitap Fuarı Onur konuğu, roman ve öykü yazarı), Raziye Tüccar (İran Kalem Derneği Genel Sekreteri, roman, öykü ve senaryo yazarı) ile birlikte, İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Yardımcısı Ali Hakim Poor ve Ali Turabi (çevirmen) katıldılar. Edebiyatçılar Derneği'nin tarihçesi, kuruluş aşamaları ve etkinlikleri hakkında, konuk yazarlara ayrıntılı bilgilerin verildiği toplantıda, iki ülke edebiyatlarının ve edebiyatçılarının karşılıklı işbirliği olanakları üzerinde duruldu. İranlı yazarlar, ülkelerinde, Encümeni Kalem (Kalem Derneği), Encümeni Ediban, Edebiyat Vakfı gibi önemli yazar örgütlerinin bulunduğunu, bu örgütlere iyi ve nitelikli yazarların üye olduğunu, Edebiyatçılar Derneği ile ortak çalışmalar düzenleyebileceklerini belirttiler. Yönetim Kurulu üyelerimiz de, derneğimizin "komşu edebiyatlar açılımı"ndan söz açtılar ve her türlü işbirliğine açık olduğumuzu vurguladılar.

Arap, Filistin, Azerbaycan, Belarus, Ukrayna, Bosna Hersek yazar örgütleriyle yaptığımız kültürel işbirliği protokollerinin örnek alınabileceğini belirten yönetim kurulu üyelerimizle İranlı yazarlar ve kültür müsteşarlığı yetkilileri, örnek protokoller üzerinde çalışarak Edebiyatçılar Derneği ile İran Kalem Derneği arasında bir kültürel işbirliği antlaşmasının düzenlenmesi, karşılıklı olarak iki ülke yazarlarının davet edilmeleri, ortak buluşmaların hayata geçirilmesi konularında görüş birliğine vardılar.

TÜRK YAZARLAR SURİYE'DE

Edebiyatçılar Derneği, Suriye'nin Rakka kentinde, 06 - 10 Aralık 2009 tarihlerinde düzenlenen, "4. Abdulselam El Uceyli Roman Festivali"ne, 4 kişilik bir heyetle katıldı. Heyet, Genel Başkan Gökhan Cengizhan (Ankara), Prof. Dr. Suat Karantay (İstanbul), Tülin Dursun (İstanbul) ve Bereket Kar'dan (Antakya) oluşuyodu. Etkinlikte, Prof Dr. Suat Karantay, "Aşk-I Memnu; Bir Edebiyat Klasiğinin Tv Serüveni", Tülin Dursun, "Edebiyatta Kadın Yazarların Bastırılmışlığı Üzerine" konulu bildirileriyle yer aldılar. Bilindiği gibi, Rakka Roman Festivali'ne, daha önceki yıllarda, Halil İbrahim Özcan, Çetin Öner, Sezer Ateş Ayvaz, Meltem Arıkan, Fatih Atila, Zeynep Aliye, Osman Şahin, Özcan Karabulut, Zeki Tombak, Tülay Akkoyun katılmıştı.

Edebiyatçılar Derneği, Avrupa Yazarlar Federasyonu'na katılıyor

Avrupa Yazarlar Federasyonu (Europeon Writers' Congresses - EWC) 34 Avrupa ülkesinden, 60 kadar yazar örgütünün katıldığı, 100.000 dolayında üyesi bulunan, merkezi Belçika'da (Brüksel) olan bir üst- örgütlenme. Değişik Avrupa ülkelerinden yazar örgütleri arasında, sağlıklı bir iletişim ve yapıcı bir bağ kurulmasını amaçlayan Avrupa Yazarlar Federasyonu, özellikle, ifade ve bilgi özgürlüğünü savunan bir anlayışı önceliyor.

Birliğe katılan yazar örgütlerinin bulunduğu bazı ülkeler şunlar: Avusturya / Belarusya / Belçika / Bulgaristan / Kıbrıs/ Danimarka / Estonya / Finlandiya / Fransa / Almanya / Yunanistan / Macaristan / İzlanda / İrlanda / İtalya / Litvanya / Lüksemburg / Malta / Hollanda / Norveç / Polonya / Portekiz / Romanya / Rusya / Slovakya / İspanya / İsveç / İsviçre / İngiltere...

Europeon Writers' Congresses - EWC, resmi olarak, bir Başkan, iki Başkan Yardımcısı, bir Genel Sekreter, ayrıca 4 üyeden oluşan yönetim kurulu üyeleri tarafından temsil ediliyor. 8 farklı Avrupa ülkesinde yaşayan Yönetim Kurulu, bütün üye örgütlerin delegelerinden oluşan ve 3 yılda bir toplanan Genel Kurul tarafından görevlendiriliyor. Federasyonun görev ve sorumlukları, Genel Sekreter tarafından gerçekleştiriliyor.

Edebiyatçılar Derneği olarak, Birliğe yaptığımız üyelik başvurusu, Yönetim Kurulu tarafından, diğer katılım istekleriyle birlikte gözden geçirilecek. Sonraki aşamada, Haziran 2011 tarihinde, Finlandiya'nın Turku kentinde toplanacak olan Genel Kurul 'da, delegelerce onaylanacak. Bu Genel Kurul, aynı zamanda, yıllık etkinlik raporlarını tartışıyor, kabul ediyor ve Federasyon'un genel politikasını şekillendiriyor, belirliyor.

KÜBA HEYETİ DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

Küba Büyükelçisi Jorge Quesada Concepcion, Tüyap 29. İstanbul Kitap Fuarı kapsamında ülkemizde bulunan Küba Parlamento üyesi ve yazar Alpido Alonso Grau, Büyükelçilik İkinci Sekreteri Luis Ernesto Morejon Rodriguez'dan oluşan bir Küba heyeti, 4 Kasım 2010 Perşembe günü, dernek genel merkezimizi ziyaret etti.

Alpido Alonso Grau , Küba'nın önde gelen şair ve editörlerinden biri... 'Sainz Kardeşler Derneği' adlı edebiyat oluşumunun 2001-2006 yıllarında Başkanlığını üstlenen, daha sonra 'Küba Kitap Enstitüsü'nde 2008 yılına kadar Başkan Yardımcısı olarak görev alan, 'Radio Progreso' adlı ulusal radyo kanalında, çok sayıda müzik ve şiir programı hazırlayan Alpido Alonso Grau, aynı zamanda 'Amnios' adlı şiir dergisinin de yayın yönetmeni...

Türk edebiyatının Küba'da yeterince bilinmediğini, özellikle çağdaş Türk şiirini Küba okuruna tanıtmak istediklerini belirten Alpido Alonso Grau'nun, yönettiği 'Amnios' dergisinde, Türkçe şiir için özel bir sayı hazırlama önerisi, gerçekten önemliydi. Ve biz de, Küba şiirinin, edebiyat dergilerimizde yer bulması için elimizden gelen katkıyı verebileceğimizi belirttik.
Alpido Alonso Grau'ya, özel dosyalar sonrasında; ikinci aşamada, karşılıklı antolojiler hazırlamayı önerdik. Edebiyatçılar Derneği yayınları arasında çıkan, üyemiz Orhan Tüleylioğlu'nun hazırladığı "Jose Marti / Savaşçı ve Şair" adlı derlemenin, Küba'nın ulusal şairi Jose Marti'yi Türk okuruna dertli toplu tanıttığını ve alanında tek kaynak olduğunu belirtik. Özellikle, devrim sonrası Küba şiirinden oluşan bir seçkiyi, dernek yayını olarak çıkartabileceğimiz söyledik. Alpido Alonso Grau da, çağdaş Türk şairlerinden oluşan bir seçkiyi, Küba Kitap Enstitüsü'nden yayınlayabileceklerini açıkladı.
Bu konuda, karşılıklı projeler üretmeyi kararlaştırmak, toplantının önemli bir verimi oldu. Ve bu çalışmaların, Türkiye - Küba arasında diplomatik ilişki kurulmasının 60. yılı olan 2012 yılında bitirilmesi benimsendi. Ayrıca, 2012 yılı Şubat ayında 22. kez düzenlenecek olan 'Havana Kitap Fuarı'na, Türkiyeli yayıncı ve yazarların katılması, üzerinde konuşulan ve kabul gören konulardan biriydi. Büyükelçi Jorge Quesada Concepcion'un, tüm iletişim ve eşgüdümün, Büyükelçilik kanalıyla rahatça sağlanabileceğini, Büyükelçiliğin kapılarının Türk yazarlara açık olduğunu belirtmesi, bizler açısından sevindiriciydi.

FRANKFURT KİTAP FUARI'NA KATILDIK

Genel Başkanımız Gökhan Cengizhan, 5-12 Ekim 2010 tarihleri arasında, Alman Yazarlar Birliği'nin (Werband Deutscher Schriftsteller) davetlisi olarak gittiği Frankfurt Kitap Fuarı'ndan yoğun izlenimlerle döndü. Genel Başkanımız Gökhan Cengizhan ve Alman Yazarlar Birliği Başkanı İmre Török; Alman Yazarlar Birliği ile Edebiyatçılar Derneği arasında, 2011 yılı içinde, "İstanbul - Essen Kültür Başkentleri Buluşması" projesi çerçevesinde, Almanya'nın ve Türkiye'nin farklı kentlerinde yapılacak ortak etkinlikler konusunu, enine boyuna görüştü.
Elbette, bizler açımızdan, Frankfurt Kitap Fuarı'nın en önemli verimi şu oldu; Fuarın kapanış günü olan 9 Ekim'de, Edebiyatçılar Derneği Almanya temsilcimiz Nida Öz'ün evinde, bir akşam yemeğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Vekili (Dış Fuarlar Sorumlusu) Ümit Yaşar Gözüm, Alman Yazarlar Birliği Başkanı İmre Török, Frankfurt Başkonsolosluğu Kültür ve Tanıtım Ataşesi Raci Karaca, Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Oktay Saydam, Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan, Edebiyatçılar Derneği Almanya temsilcisi Nida Öz bir araya geldiler. Nida ve Sibel Öz çiftinin, olağanüstü konukseverliği ile bu akşam yemeğinde pek çok önemli konu görüşüldü, orta ve uzun vadede pek çok konu masaya yatırıldı. Şu kadarını söyleyebiliriz; Edebiyatçılar Derneği, sonraki Frankfurt Kitap Fuarlarında ve diğer uluslararası fuarlarda, çok daha etkin ve işlevsel olarak yer alacak.

DİRENİŞTEKİ TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK

Edebiyatçılar Derneği olarak, imza kampanyası başlatarak, 150 üyemizin imzasıyla, kamuoyuna şöyle duyuruda bulunduk:"Biz aşağıda imzası bulunan sanatçı ve aydınlar, günlerdir Ankara'da haklı bir mücadele sürdüren Tekel işçilerinin yanındayız. Tekel işçileri sadece ellerinden alınmak istenen işlerine, kazanılmış haklarına sahip çıkmakla kalmıyorlar. Bir yandan da uzun süredir haksızlığa, adaletsizliğe karşı sesini çıkartmayı unutan, boyun eğmeye alıştırılan bütün topluma örnek oluşturuyorlar. Tekel işçisi kardeşlerimizin mücadelesini kendi mücadelemiz olarak gördüğümüzü ilan ediyoruz."

Ataol Behramoğlu ile dayanışma

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI:
"Türkiye Yazarlar Sendikası'nda genel başkanlık yapmış, kimliği ve yapıtlarıyla ulusal ve uluslararası alanda saygınlık kazanmış değerli şairimiz Ataol Behramoğlu, 12 Ocak 2010 tarihinde CNN Türk
televizyonunun "Tarafsız Bölge" adlı programında yöneltilen soruları yanıtlarken, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Tayyip Erdoğan ile ilgili duygu, düşünce ve izlenimlerini dile getirmiştir. Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilecek görüşleri nedeniyle, Ataol Behramoğlu'na AKP tarafından hakaret davası açılmasını, biz yazarların da düşünce ve ifade özgürlüğüne müdahale sayıyoruz.
Şairimize açılan bu davanın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. "
Bu açıklama, Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Türkiye, Edebiyatçılar Derneği, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi tarafından yapıldı.

Genel Yönetim Kurulu Adına
Ayça Bilgin
Genel SekreterArama

İçeriğe geri dön | Ana menuya dön